۰

کتاب مامان و معنی زندگی - اروین یالوم - ترجمه سپیده حبیب - نشرقطره - بانک کتاب

 

سفارش اینترنتی کتاب مامان و معنی زندگی از اروین یالوم از طریق سایت بانک کتاب ایرانیان امکان پذیر است. کتاب مامان و معنی زندگی ازداستان های روان درمانی است.

 انسان بیش از آنکه از مرگ بهراسد،از انزوای محضی که مرگ را همراهی میکند،میترسد.ما میکوشیم زندگی را دونفری تجربه کنیم،ولی هریک از ما مجبوریم تنهایی بمیریم.کسی قادر نیست با ما یا بجای مابمیرد.تصوری که یک انسان زنده از مردن دارد،به خودرهاشدنی مطلق و بی چون و چراست

چقدر به دوستانم که مادرانی دوست ‏داشتنی، مهربان و حمایت ‏کننده داشتند، رشک می ‏بردم و چقدر عجیب بود که آن‏ها به مادرانشان وابسته نبودند.نه دائم به‏شان تلفن می ‏زدند،نه به ملاقاتشان می ‏رفتند، نه خوابشان را می‏ دیدند و نه حتی به‏شان فکر می ‏کردند.
ولی من در طول روز بارها مجبور بودم فکر مادرم را از ذهنم برانم و حتی امروز که ده سال از مرگش می ‏گذرد،اغلب پیش می ‏آید که بی ‏اختیار به سمت تلفن می ‏روم تا با او تماس بگیرم

پذیرش مشتاقانه و صادقانه مرگ، اجازه میدهد زندگی را به شیوه ای غنی تر و راضی کننده تر سپری کرد.انزوای بیمار رو به موت با روش ابلهانه نزدیکانی که میکوشند نزدیکی مرگ را پنهان کنند تشدید میشود.اعضای خانواده با شجاعت لبخند میزنند تظاهر به نشاط میکنند ولی مرگ را نمیتوان پنهان کنند،نشانه ها همه جا هست

این کتاب، وابستگی فرزندی را به مادر متوفی او نشان می دهد. مادری که در زمان حیاتش نه تنها پسرش به او افتخار نمی کرد بلکه باعث خجالت او می شد و به قول پسر، سال ها در خصومتی مداوم با او زندگی می کرد و عجیب این که، حالا بعد از مرگ مادر، در رویایی که ۱۰ سال بعد از مرگ او میبیند تأیید و نظر مادرش را در مورد خود می خواهد.بعد از رویا از خود می پرسد آیا ممکن است من تمام عمرم در پی تأیید مادرم بوده باشم؟
یالوم به این نتیجه می رسد که کودکانی که در #خانواده های ناکارآمد رشد می کنند، اغلب به سختی از آنها جدا می شوند، در حالی که کودکان والدین خوب و مهربان، با تعارض کمتری از آنها فاصله می گیرند.اصلاً مگر یکی از وظایف والدین قادر ساختن کودک به ترک خانه نیست؟

یالوم در این داستان کوتاه به خوبی نشان می دهد که همه در پشت داستان به ظاهر خشک و خشنشان واقعیتهایی به وسعت یک عمر دارند که اگر بدون قضاوت بررسی شوند مشکلات اطرافیان هم با آنها حل می شود.
اروین یالوم با طنز و خودآگاهی توأمان، نرم‌نرمک تا پرتگاه مرگ، تا لبه‌ی جنون و تا ژرفای نومیدی می‌بردمان و غنای تجربه اش را به عنوان یک روان درمانگر با دانش وسیعش در فلسفه و ادبیات و نیز با انسان دوستی عمیقش در هم می آمیزد.

نظرات کاربران
تصویر امنیتی
کد امنیتی را در زیر وارد کنید
شماره کارت
6219861030390552
شماره حساب
۸۰۲۸۰۰۴۱۰۹۶۴۲۱
شماره شبا ملی
IR190560080280004109642001
بنام آقای محمد صادقی Mohammad Sadeghi